fbpx

Aranżacja wnętrz to dziedzina, której praktykowanie wymaga pewnych predyspozycji i umiejętności. Nierzadko projekt wnętrza okazuje się trudniejszy do wykonania, niż projekt samego domu. Wystarczy jednak poznać kilka podstawowych zasad, które ułatwią aranżację praktycznie każdego pomieszczenia.

Podział na strefy

Projektowanie wnętrz wymaga zachowania czytelnego podziału na strefę dzienną oraz nocną. Ta pierwsza to obszar najbardziej reprezentacyjny. Pomieszczenia dzienne powinny być prawidłowo oświetlone i przestronne. Najlepiej, żeby okna w tej strefie wychodziły na najpiękniejszą część otoczenia domu. W drugim obszarze powinny się znajdować sypialnie. Niezależnie od ich liczby, powinny być urządzone stylowo i zgodnie z preferencjami korzystających z nich osób.

Konsekwentny styl

Aranżacja wnętrz zawsze powinna być konsekwentna – utrzymana w jednym, wybranym stylu. Do wyboru jest obecnie bardzo wiele wariantów. Najpopularniejsze style to m.in. skandynawski, klasyczny, rustykalny, prowansalski, retro, industrialny czy eklektyczny. Dobierając wyposażenie wnętrza, należy więc pamiętać o spójności mebli i dodatków. Profesjonalny architekt wnętrz potrafi umiejętnie dopasować styl aranżacyjny do wielkości pomieszczeń. W małych wnętrzach sprawdza się np. styl skandynawski, a w przestronnych industrialny.

Ścian i podłogi

Projektowanie wnętrz nie może się obyć bez odpowiedniego przygotowania ścian i podłóg. Stanową one tło dla wszystkich pomieszczeń, dlatego powinny być dość stonowane. W ten sposób będą mogły pasować do różnych stylów aranżacyjnych, a przy każdej modyfikacji wyposażenia ich wygląd pozostanie taki sam. Podłogi i ściany powinny być monochromatyczne, pomalowane na jednolity i klasyczny kolor. Warto dopasować do nich także inne elementy wystroju wnętrza.

Harmonia i równowaga

Każda przestrzeń powinna być aranżowana harmonijnie. Pomóc może w tym stopniowe kompletowanie wyposażenia. Na początek należy wybrać największe meble i sprzęty, a następnie stopniowo przechodzić do mniejszych. Wyposażenie nie powinno być ustawiane zbyt blisko siebie. Lepiej tez unikać mocnych akcentów kolorystycznych i stylistycznych, ponieważ wprowadza to chaos i przytłacza wnętrze. W doborze wyposażenia również pomóc może dobry architekt wnętrz.