fbpx

Projektowanie wnętrz jest pracą, która jest znacznie bardziej skomplikowana, niż się to może wydawać laikowi. Powoduje to, że każdy inwestor kupujący nowe mieszkanie lub też decydujący się na generalny remont dotychczasowego, po zaledwie kilku próbach samodzielnego zaprojektowania wnętrza uzna, że powinien zatrudnić profesjonalistę.

Czym zajmuje się architekt wnętrz?

Projektant wnętrz to osoba, która specjalizuje się w aranżacji przestrzeni mieszkalnych. Jest to osoba, która nie tylko spowoduje, że wnętrze będzie efektownie wykończone, lecz również zadba o to, aby było ono w pełni funkcjonalne. Aranżacja wnętrza polega bowiem nie tylko na tym, aby modnie i ze smakiem umeblować daną przestrzeń i zapełnić ją estetycznymi dodatkami, lecz również na tym, aby ją sprytnie i praktycznie wykorzystać.

Jak powinna przebiegać współpraca z projektantem wnętrz?

Jak jednak konkretnie powinna przebiegać współpraca z osobą, która ma nam urządzić nasze wnętrze? Już na pierwszym spotkaniu z projektantem powinno się określić to, czego się oczekuje od efektów jego pracy i jaki posiada się na ten projekt budżet. Nie można również zapomnieć o tym, aby precyzyjnie przekazać architektowi wnętrz wszystkie potrzebne informacje dotyczące tego, jak się widzi dane wnętrza i jakie będzie ich przeznaczenie i zastosowanie.

Po takim spotkaniu projektant z reguły przygotowuje dla swojego klienta kilka różnych wersji aranżacji danego mieszkania, które uwzględniają wszystkie przedstawione wcześniej kryteria i potrzeby. Przygotowane plany są dość precyzyjne, toteż nawet osoba niedoświadczona w ich czytaniu będzie w stanie z łatwością wywnioskować, jakie konkretnie będzie przeznaczenie pomieszczeń, a także, w jakim będą one utrzymane stylu.

Gdy jeden z przygotowanych pomysłów zostanie zaakceptowany, projektant rusza do pracy. W tym punkcie bardzo ważna jest dalsza i pełna z nim kooperacja. Nie tylko pod względem wykonywania odpowiednich zakupów np. materiałów budowlanych, lecz również okresowego kontrolowania przeprowadzanych przez wykonawców prac i nanoszenia w danej chwili stosownych uwag.

Na ogół współpraca z projektantem finalizuje się dopiero wtedy, gdy dane wnętrza są gotowe i nie pozostaje nic, jak tylko się do nich wprowadzić.