fbpx

Koncepcja „indywidualnej aranżacji wnętrza” nieustannie ulega zmianie. Czasami zdarza się że architekt wnętrz zapomina o naczelnej zasadzie projektowania, która mówi, że piękno jest równie ważne, jak wygoda i funkcjonalność pomieszczeń.

Indywidualny projekt

Praca projektanta to poniekąd praca psychologa, ponieważ konieczne jest zrozumienie ukrytych i otwartych pragnień klienta. Jednak projektowanie wnętrz musi opierać się na osobowości, ale też potrzebach i stylu życia klienta. Projekt osobisty uwzględnia, jak często klient będzie przebywał w danym pomieszczeniu, co będzie robił i jak będzie się zachowywał.

W jakości wzornictwa, estetyka i funkcjonalność są na równi. Dlatego należy wziąć pod uwagę normy odległości, otworów, trzeba wiedzieć, jaką odległość zostawić za krzesłem lub między sofą, gdzie umieścić przełącznik itp. Wydawałoby się, że są to małe rzeczy, które nie mogą wpłynąć na nasze życie – ale w rzeczywistości sprawią, że twoja przestrzeń stanie się przedłużeniem twojej osobowości i nawyków.

Architekt musi uwzględnić nie tylko cechy osobiste klienta, ale także jego przestrzeń. Musi zaplanować wszystkie kable, rury, wyloty, otwory i połączenia, zaznaczyć konstrukcje wsporcze i ściany, które można zdemontować. Projektant nie „wymyśla” obrazu twojego mieszkania, jest on oparty na uzgodnionym zadaniu technicznym, które powstaje w procesie komunikacji. To nie jest fantazja, ale dokładnie przemyślana praca i technologia.

Estetyka i funkcjonalność

Tworząc projekt wnętrza, specjaliści niekiedy dokonują wyborów – co ważniejsze, funkcjonalność, czy estetyka pomieszczenia. Estetyka jest oczywiście cenna i ważna. Bez tego aranżacja wnętrz straciłaby swoją duszę i artystyczny styl. Jednak zawsze musi ustępować funkcjonalności.

Strona estetyczna jest nie tylko drugorzędna, ale subiektywna. Jeśli jedna osoba uzna dany wystrój wnętrza za zadowalający, jeśli nie doskonały, to inna osoba, z innym poczuciem piękna, może uznać ten projekt za brzydki. Wszystko zależy od naszego, konkretnego poczucia piękna, percepcji otaczającej przestrzeni.

Wygoda zawsze będzie dominować nad projektem artystycznym. W przypadku zderzeń funkcjonalności z estetyką należy wybrać wygodę. Jeśli jesteś niezadowolony z wystroju wnętrza, to możesz poprawić jego stan za pomocą detali. Od czasów starożytnych do ozdabiania pomieszczeń ludzie używali różnych elementów dekoracyjnych: obrazów, figurek, witraży, wazonów, pamiątek itp.

Doświadczony projektant o artystycznym guście i znający twoje preferencje będzie mógł udekorować pomieszczenie różnymi elementami. W jego wyobraźni, która urzeczywistnia się w twoim domu czy mieszkaniu, każda rzecz, nawet prosty kawałek tkaniny, zyska swój niepowtarzalny wizerunek, podkreślający twój styl i charakter.