fbpx

Praca z projektantem wnętrz to pozytywne – i ośmielimy się powiedzieć – przełomowe doświadczenie dla wielu osób. Jeśli jednak nie robiłeś tego wcześniej, to pomysł zatrudnienia kogoś do wykonania tego zadania może wydawać się onieśmielający. Dlatego stworzyliśmy przewodnik dla początkujących – czym zajmuje się architekt wnętrz.

Miej realistyczne oczekiwania

Większość projektantów powie ci, że chociaż wszyscy uwielbiamy oglądać pokazy projektowania domu w telewizji czy w Internecie, to samo projektowanie wnętrz wygląda nieco inaczej. Dzięki magii telewizyjnej projektanci w programach realizują projekty z napiętymi terminami i skromnymi budżetami, które nigdy nie zaistniałyby w realnym świecie. Realistycznie powinieneś być przygotowany na pokrycie kosztów materiałów oraz wszelkich dodatkowych kosztów pracy.

Pamiętaj, że zatrudnienie dodatkowej siły roboczej może pomóc w szybszym wykonaniu pracy, ale także zwiększy twoje koszty. Oczywiście każdy projekt jest inny. Najlepszym sposobem radzenia sobie z przewidywanym budżetem i czasem trwania jest poproszenie potencjalnych projektantów o te informacje z góry. Nie bój się poprosić o różne oferty, aby uzyskać realistyczny obraz tego, czego się spodziewać.

Wybierz odpowiedniego architekta

Nie każdy architekt jest w stanie spełnić twoje wymagania. Jak każdy z nas, poszczególny projektant ma swoje własne, niepowtarzalne upodobania, dziwactwa i praktyki biznesowe. Aby upewnić się, że projekt zakończy się sukcesem, ważne jest, abyście wraz z projektantem doszli do porozumienia. Być może będziesz musiał przeprowadzić wywiad z kilkoma, zanim znajdziesz kogoś odpowiedniego. W świecie designu ten wywiad nazywa się konsultacją. Może to być spotkanie osobiste lub rozmowę telefoniczną, płatne lub bezpłatne.

Możesz wykorzystać ten czas, aby poprosić o obejrzenie próbek prac projektanta, dowiedzieć się więcej o ich pracy, zapytać o praktyki biznesowe, takie jak preferowane przez nich metody komunikacji i rozliczeń. Poinformuj projektanta o swoich osobistych preferencjach. Pod koniec spotkania powinniście mieć dobre wyczucie, czy wasza dwójka będzie dobrze ze sobą współpracować.

Komunikacja jest kluczowa

Przede wszystkim dobra komunikacja jest kluczem do upewnienia się, że twój projekt zostanie zrealizowany zgodnie z oczekiwaniami. Czasami klienci wahają się przed wyrażeniem swoich prawdziwych opinii, ponieważ czują, że mają mniejszą wiedzę niż projektant. Jednocześnie wielu z nich jest ostatecznie niezadowolonych z projektu. Dlatego najważniejsza jest komunikacja. Jeśli więc chcesz zażądać zmian od swojego projektanta, nie wahaj się, ale im wcześniej prześlesz opinię, tym łatwiej będzie wprowadzić zmiany.