fbpx

Trend ekologicznego podejścia do życia przejawia się nie tylko w codziennych czynnościach, lecz także takich kwestiach, jak projektowanie wnętrz. Aranżacje w stylu zgodnym z naturą są niewątpliwym hitem ostatnich lat. Czym cechują się takie wnętrza i jakie rozwiązania sprawiają, że są one nazywane ekologicznymi?

Na czym polega styl ekologiczny?

Styl ekologiczny powinien dążyć do harmonii oraz maksymalnego wykorzystania dóbr danych przez naturę bez szkody dla środowiska. Z tego powodu główną myślą rządzącą aranżacjami w tym klimacie jest dbałość o przyrodę i otaczający nas świat.

Najważniejsze zasady tworzenia ekologicznych wnętrz

Niemal każdy architekt wnętrz pokochał ten nowoczesny nurt wykorzystujący naturalne surowce. Główną zasadą tworzenia ekologicznych aranżacji jest bowiem wybieranie takich materiałów, jak drewno, bambus czy nawet papier. We wnętrzach w tym stylu rezygnuje się z wszechobecnych tworzyw sztucznych, a wybiera surowce pochodzące z łatwo odnawialnych źródeł.

Ekologiczne wnętrza to także rozwiązania mające na celu oszczędzanie prądu i wody. W takich projektach najczęściej pojawiają się lampy LED, perlatory montowane w bateriach kuchennych i łazienkowych oraz kosze ułatwiające segregację śmieci. We wnętrzach w stylu ekologicznym króluje biel, którą spotkać można również w pomieszczeniach urządzonych zgodnie z nurtem skandynawskim. Barwa ta pasuje idealnie do naturalnych surowców, takich jak drewno czy cegła, tworząc spójną całość zgodną z aktualnymi trendami.

Surowce wykorzystywane w ekologicznych wnętrzach

Projektowanie wnętrz ekologicznych powinno rozpocząć się od wybrania materiałów zgodnych z zasadami tego stylu. Najczęściej są to takie surowce, jak wiklina, drewno, rattan czy bambus, które nadają się idealnie do tworzenia mebli. Ekologiczne wnętrza to także cegła i kamień, które coraz częściej pojawiają się na ścianach.
Do stworzenia dekoracji w stylu ekologicznym warto zastosować ceramikę i szkło. W przypadku tego drugiego surowca często stawia się na powtórne przetapianie, czyli materiał po recyklingu.