fbpx

Architekt, dekorator i architekt wnętrz to zupełnie odrębne zawody. Często spotykają się one na wielu płaszczyznach, jednak w dalszym ciągu różnią się od siebie pod względem bardzo wielu aspektów. Na czym dokładnie polegają te profesje i kogo wybrać, gdy chcesz odświeżyć dane pomieszczenie?

Kim jest architekt?

Architekt to osoba zajmująca się projektowaniem całej bryły budynku. Jest to zawód wymagający ukończenia studiów na poziomie magisterskim, co ma związek z szeroką wiedzą i umiejętnościami, którymi powinien cechować się dobry architekt. Takie osoby muszą również zdobyć odpowiednie uprawnienia i zostać wpisanymi do specjalnego rejestru. Klasyczni architekci mogą także projektować aranżacje wewnętrzne, tytułując się architektami wnętrz

Czym zajmuje się architekt wnętrz?

Jak sama nazwa mówi, architekt wnętrz zajmuje się przestrzeniami znajdującymi się wewnątrz budynku. Zawód ten również wymaga ukończenia studiów (architektura wnętrz), ale w jego przypadku nie trzeba posiadać specjalnych uprawnień czy figurować w krajowym rejestrze. Zadaniem takiej osoby jest projektowanie pomieszczeń o dowolnym przeznaczeniu w sposób funkcjonalny, estetyczny i dostosowany do potrzeb ich użytkowników.

Zadania dekoratora wnętrz

Dekoratorem wnętrz można zostać bez konieczności ukończenia studiów. Jedynym wymaganiem jest posiadanie poczucia estetyki i znajomość aktualnych trendów. Dekoratorami wnętrz bardzo często zostają absolwenci Akademii Sztuk Pięknych oraz osoby, które brały udział w różnego rodzaju kursach. W tym przypadku warto postawić na edukację i rozwój, które pozwalają na zrównanie się kompetencjami z architektami wnętrz po studiach.

Którego specjalistę wybrać?

Wybór pomiędzy architektem, dekoratorem a architektem wnętrz zależy od potrzeb konkretnej inwestycji. Najczęściej w przypadku urządzania pokoju czy całego mieszkania klienci decydują się na pomoc dekoratora lub architekta wnętrz. Dla niektórych fakt ukończenia studiów świadczy o większym profesjonalizmie, jednak w rzeczywistości warto skupić się na portfolio konkretnych osób i wybrać właściwą na jego podstawie.